С три победи започна българското участие на олимпийските игри в Токио

...

Българите започнаха с три победи на игрите в Токио 2020

С три победи започна българското присъединяване на олимпийските игри в Токио 2020. Две от тях реализира първият български играч, който по стратегия имаше присъединяване в конкуренциите -  Полина Трифонова в тениса на маса.

На старта на шампионата тя в профил с 4:1 гейма (-8, 8, 6, 5, 10) представителката на Камерун Сара Ханфу след 38 минути игра в предварителния кръг. След това Трифонова в профил в I кръг Сара де Нуте (Люксембург) след доста тежък мач, траял 1:02 ч. и завършил в 23:00 ч. локално време. Българката завоюва с 4:3 (-6, 6, -4, -8, 10, 9, 8), като реализира цялостен поврат от 1:3. Накрая получи опция за 4 следващи мачбола при 10:6 и спечели третия. Във II кръг тя ще играе срещу китайката Сяосин Ян (№25 в главната схема), която се състезава за Монако. Мачът сред двете е на 26 юли от 6 ч. сутринта наше време. Трифонова е едвам третият български представител в тениса на маса на олимпийски игри след Мариано Луков (Сеул`88) и Даниела Гергелчева (Барселона`92).

С триумф започва и първият от тримата български джудисти на олимпийските игри - Янислав Герчев.  Той надделя с чиста победа " ипон " в 38-ата секунда на продъжението от дуела си с панамериканския първенец Ленин Пресиадо (Екв). На 1/8-финалите обаче двукратният европейски вицешампион (2017, 2018) загуби, още веднъж след продължение. След равностойна битка с вицешампиона на Игрите на Азия и Океания Юн Вей Ян (Тайв), българинът отпадна след " ипон " 1:29 мин. след началото на спомагателното време. Това бе второ присъединяване в олимпийски игри на Герчев, който в Рио`16 отстъпи също на 1/8-финалите. Българското присъединяване в олимпийския шампионат по джудо продължава на 26 юли, когато Ивелина Илиева ще излезе на татамито в първия кръг в кат. 57 кг против трикратната шампионка на Африка Гофран Хелифи (Тунис).

Двукратните европейски шампионки по бадминтон Габриела и Стефани Стоеви пропуснаха да осъществят мачбол и изгубиха първия си мач от група D при женските двойки с 1:2 (21, -12, -21) от южнокорейките Сойонг Ким и Хийонг Конг.

Сестрите от Хасково водеха безапелационно през целия първи гейм, само че най-после позволиха поврат и въпреки всичко избавиха геймбол и го затвориха на 21 т. След това обаче корейките нанесоха своя удар във втората част, която взеха безапелационно с 21:12 т. Третият гейм също вървеше в интерес на азиатките, само че Стоеви стопиха пасив от 4 точки и доближиха до мачбол при 21:20 и собствен сервис. За страдание, по-късно те изгубиха три следващи точки, а с това и мача след общо 70 минути на корта.

" След 1 час и 20 минути игра загубихме първия си мач в групите в три гейма … има над какво да работим, с цел да сме подготвени за идващия   </div>